Feng Shui, a kolory – jak dobrać odpowiednią kolorystykę?
Kolory w Feng shui
Przedmioty, którymi otaczamy się na co dzień oraz przestrzenie, w których żyjemy charakteryzują się wieloma cechami. Jedną z nich jest kolor. Cecha widoczna na pierwszy rzut oka. Zastanawiałeś się kiedy jaki wpływ mają na nas kolory? A może nigdy nie przyszło Ci do głowy, że mogą powodować zmiany naszego nastroju?
Każda rzecz jej kształt, forma czy kolor mają określoną wibrację i wpływają na nasze samopoczucie pozytywnie bądź też negatywnie. Mogą poprawiać koncentracje, sprzyjać wypoczynkowi, relaksować, stresować czy nawet zacieśniać więzi rodzinne.
Dzieje się tak dzięki życiodajnej energia Qi, która przejawia się w postaci 5 elementów: drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. Drzewo odpowiada energii szybkiego i systematycznego wzrostu. Ogień energii ekspresji, sławy i sukcesu. Ziemia energii stabilizacji, mądrości i dojrzałości. Metal energii pieniądza a woda energii porozumienia, komunikacji i wiedzy. Jest to ta sama energia, ale posiada różne fazy i charakterystyki, takie jak: kolory, kształty, przypisane kierunki bądź pory roku. W tym artykule przybliżę Ci po krótce jaki kolor najlepiej wykorzystać w swojej przestrzeni oraz jaki ma on właściwie na nas wpływ.
Zaczynamy!
Wpływ kolorów na otoczenie
Zacznijmy od krótkiej charakterystyki najpopularniejszych kolorów.
- Biel, jest kolorem doskonałym. Wiąże się z elementem metalu. Korzystnie wpływa na intuicje i funkcje poznawcze w tym koncentrację. Jest również związany z czystą energią i wiarą w siebie. Jednak w nadmiarze może prowadzić do depresji.
- Czerń, należy do elementu wody. Jest to kolor związany ze strefą Kariery. Dlatego często wybierają go liderzy. W połączeniu z bielą tworzy symbol yin i yang.
- Niebieski, jest związany z elementem wody. Wzbudza zaufanie oraz dodaje odwagi. Obniża poziom stresu.
- Zieleń, odpowiada elementowi drzewa. Jest związana z rozwojem i wszechstronnością.
- Żółty, należy do elementu ziemi. Jest kolorem mądrości i zadowolenia z życia. Związany z szybką adaptacją i dopasowaniem się. Jest kolorem inspiracji. A co najważniejsze transformacji energii ciepłej z zimnej. Nie wiem czy wiesz, że tylko 5% społeczeństwa wygląda dobrze w tym kolorze.
- Czerwień, odpowiada elementowi ognia. Kolor ten jest związany ze szczęściem i sławą.
- Róż, to balans między duchowością a materializmem. Symbolizuje miłość.
- Pomarańczowy, kolejny kolor należący do elementu ognia. Wspiera przyswajaniu wiedzy i cieszenia się z życia.
- Fiolet, kolor, który daje większe poczucie własnej wartości. Budzi szacunek u innych.
- Brąz, może być on ciepły i rodzinny. Symbolizuje zakorzenienie.
- Szary, jest związany z elementem metalu. Szary jest barwą bardzo zrównoważoną. Może być kolorem skupienia i wyciszenia, ale w nadmiarze prowadzi do smutku. Dlatego należy zwrócić na to uwagę. Daje poczucie solidności i bezpieczeństwa. Często używany w bankach i biurach.
Chciałabym Ci przybliżyć nieco bardziej kolory, które moim zdaniem są idealnym dopełnieniem każdej przestrzeni.
Róż
Wykazuje właściwości uspokajające i relaksujące. Nie bez powodu jest on wykorzystywany do aranżacji pokoi dziecięcych. Wpływa na poczucie bezpieczeństwa, wycisza i działa relaksująco. Jest to bardzo ważna właściwość, szczególnie w przypadku dziecięcych przestrzeni. Co więcej jest to kolor symbolizujący szczęście rodzinne, dlatego warto go wykorzystać w sypialni lub salonie. Kojarzy nam się z romansem i miłością, co wpływa optymistycznie na nasze samopoczucie. Odcienie pudrowego różu nadają przestrzeni ciepła.
Biel
Biel, beże czy też inne kremowe odcienie wpływają kojąco na choroby serca. Dla polepszenia zdrowia zalecam Ci używanie stonowanych odcieni w Twojej przestrzeni. Kolor biały symbolizuje czystość i niewinność. Wykorzystanie go nadaje przestrzeni harmonii oraz spokoju. Co więcej otwiera domowników na zmiany. Należy do elementu metalu, zastosuj go zwłaszcza tam gdzie masz kumulacje energii Ziemi by zharmonizować przestrzeń.
Zieleń
Jest to jeden z kolorów bliskich naturze. Należy do elementu drzewa. Jeśli chodzi o jego zastosowanie w aranżacji wnętrz to zaleciłabym Ci użycie dodatków w tym kolorze, a nie koniecznie malowanie ścian na żywy zielony kolor. Może Cię on wtedy przytłoczyć. W formie akcentu kolorystycznego wnosi do naszej przestrzeni witalność, energię zdrowia oraz rozwój. Co więcej działa oczyszczająco i odświeżająco. Przynosi również ukojenie, spokój i odpręża, pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o trudach codziennego życia. Zastosuj tam gdzie masz energie 9 na wykresie energetycznym domu.
Kolory, a pomieszczenia
Jakich kolorów najlepiej użyć do urządzenia mieszkania? Ahh to wszystko zależy od rodzaju przestrzeni, którą chcesz zaaranżować. Jak widzisz każdy z kolorów ma nieco inne znaczenie. Poza tym nie wiem jakie energie docierają do Twojego domu i czy istnieje potrzeba ich osłabienia by nie sprawiały nam problemu czy raczej należałoby je wesprzeć by przyniosły nam jeszcze więcej korzystnych rezultatów. Czyli od efektów jakie chciałabyś osiągnąć należy uzależnić wybór koloru.
Dobierając kolory w mieszkaniu przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą – konsultantem Feng shui oraz projektantem wnętrz. Ten pierwszy określi potencjał twojego domu, a ten drugi tak dopasuje kolory do poszczególnych pomieszczeń by wspierały energie które tam rezydują. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że w Twoim mieszkaniu będzie panowała harmonia.
By nie pozostawić Cię samemu sobie podzielę się z Tobą ogólnymi zaleceniami dotyczącymi kolorów dla poszczególnych przestrzeni. Pamiętaj jednak, że są to bardzo ogólnikowe zalecenia, a Feng shui klasyczne stosuje podejście indywidualne do danej osoby i przestrzeni.
Generalną zasadą jest używanie kolorów stonowanych, neutralnych i pastelowych. Do takiego “tła” łatwiej dodawać dodatki w odpowiednim elemencie i poczuć efekty spokoju i harmonii wokół siebie.
-
-
- Sypialnia, tu zdecydowanie powinny dominować ciepłe kolory, najlepiej odcienie elementu Ognia. Takie jak indyjski róż, brzoskwiniowy czy odcienie ochry. Bądźmy ostrożni wybierając zdecydowane kolory takie jak ognista czerwień czy fuksja. Mogą one wzmacniać brak spójności i stabilności. Pościel wybierz w kolorze jasnym i pastelowym z ewentualnymi bardziej wyraźnymi akcentami. Zasłony, firany, meble i ściany nie powinny być niebieskie , czarne ani zielone gdyż są to kolory ziemne i mogą sprzyjać ochłodzeniu relacji i odsuwaniu się od siebie. Pamiętajmy że element Wody może zagasić element Ognia. To są ogólne zasady i po sprawdzaniu jakie energie dominują w Twojej sypialni może się okazać ze grantowy będzie dobry kolorem. Możesz to sprawdzić podczas konsultacji indywidualnej.
- Salon to ważne miejsce w naszym domu, stanowi centrum relacji jego mieszkańców i będzie reprezentować również relacje z przyjaciółmi i gośćmi odwiedzjącymi nasz dom. Salon czy jadalnia w kolorach zimnych i ciemnych nigdy nie będą zapraszać do komunikacji czy ciepłych relacji miedzy domownikami. Meble z drewna, o opływowych kształtach są tutaj najbardziej wskazane. Wybieramy odcienie ciepłe i unikamy nadmiaru metalu, czerni i pozostałych zimnych kolorów. Okrągłe lub owalne stoliki będą zachęcać do integracji i zrozumienia miedzy członkami rodziny. Z kolei stoliki kawowe mogą być kwadratowe lub prostokątne, będą one wówczas wspierać stabilność i bezpieczeństwo.
- Kuchnia to miejsce gdzie dbamy o nasze odżywanie, i jest kojarzona z elementem Ziemi. Dlatego też w kuchni najlepiej sprawdzają się barwy kremowe, żółte lub ochry. Unikałabym kolorów ciemnych i zimnych takich jak niebieski, czarny i innych będących elementem Metalu. Osłabia on element ziemi pozbawiając go witalności.
-
Kolory w siatce bagua
Siatka bagua wyznacza 8 dziedzin życia, którym odpowiadają obszary energetyczne. Kolory są nośnikami tej energii w każdym wyznaczonym obszarze. Osobiście nie stosuję tej metody bo jest ona za bardzo ogólna i nie zawsze się sprawdza. Natomiast wiele z osób prosi mnie by opisać kolory na siatce bagua, dlatego nie mogłam nie poruszyć tego wątku. Przedstawię Ci każdy z obszarów oraz powiem jaki element należy w nim upieścić.
Wyróżniamy następujące obszary:
-
-
- Wiedza (północny wschód) – element Ziemi czyli brązowy, żółty, beżowy.
- Praca i kariera (północ) – element Wody a zatem kolor niebieski i czarny.
- Pomocni ludzie (północny zachód) – element Metalu czyli biały złoty i srebrny.
- Dzieci i kreatywność (zachód) – element Metalu czyli biel, złoto, srebro, nawet szarości.
- Związki i małżeństwo (południowy zachód) element Ziemi czyli brązy, żółty, beże.
- Sława (południe) – tu kolor Ognia czerwony, pomarańczowy, różowy, brodowy, i ewentualnie wzmacniający kolor Ognia element Drzewa czyli zieleń.
- Bogactwo (południowy wschód) – element Drzewa czyli zielony, ewentualnie niebieski, który go wzmocni.
- Rodzina (wschód) – kolor zielony, turkusowy i jasny niebieski, który odżywi element Drzewa.
- Zdrowie (centrum domu) – element Ziemi a zatem kolor żółty, ochry, kremowy i brąz.
-
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kolory to jedno, natomiast uporządkowana, piękna przestrzeń to podstawa. Postaw na zamknięte meble, najlepiej o zaokrąglonych rogach gdyż kanty i ostre krawędzie tworzą niekorzystną energię Sha Chi. Pozbądź się zepsutych przedmiotów, oraz rzeczy które Cię irytują lub o które notorycznie się potykasz. Twoja przestrzeń stale mówi do Ciebie, wystarczy, że nauczysz się jej słuchać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odnośnie tego jak wprowadzić feng shui do swojego życia to serdecznie zapraszam Cię do przeczytania mojego poprzedniego postu. Dowiesz się w nim od czego zacząć swoją przygodę z feng shui oraz czym kierować się wprowadzając równowagę i harmonię do swojego życia.