Kilka podstaw Feng Shui
Feng shui to sposób komunikacji z naszym otoczeniem, z przestrzenią, w której działamy na co dzień. Jeśli w tej komunikacji panuje harmonia to będziemy mieć dużo szczęścia i pomyślności w życiu. Jeśli występują zaburzenia albo kłótnie, to wówczas powinniśmy się spodziewać wyzwań lub nieprzyjemnych wydarzeń. Chińczycy rozumieli to już ponad 3 tys. lat temu. Wnioski, które wyciągnęli ze swoich obserwacji, po dziś dzień sprawdzają się niezależnie od kraju czy wyznania.
Definicja i początki
Feng shui wypływa z filozofii Tao (Taoizm), która zakłada, że wszystko wypełnia energia Qi. Feng shui jest sztuką prowadzenia energii Qi przez mieszkania, budynki czy osiedla tak, by ta witalna, życiodajna siła Qi nas wspierała. To starożytna praktyka planowania przestrzeni, której celem jest osiągnięcie pełnej zgodności ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem, w dawnych czasach dotyczyła rozkładu całych wsi i miast. Dziś dalej możemy spotkać miasta, które stosują w swej architekturze zasady feng shui – czy wiecie, które z miast stanowią taki fundamentalny przykład?
Zasady feng shui w domu dotyczą energii życiowej Qi, która, by poprawnie mogła funkcjonować, musi mieć zapewniony swobodny przepływ w naszym otoczeniu. Z języka chińskiego „feng” oznacza wiatr, który rozprasza energię, a „shui” wodę, która ją gromadzi. Zrównoważenie tych dwóch zjawisk jest naczelną zasadą tej praktyki. W starożytnych Chinach wierzono, że równowaga ta zagwarantuje nam nie tylko dobre samopoczucie i komfortowe życie, ale wpłynie także na wszystkie jego sfery – miłość, zdrowie, harmonię, powodzenie, karierę i bogactwo.
Podstawowe pojęcia
Yin Yang
Podstawą koncepcji organizacji przestrzeni według zasad feng shui jest równoważenie w naszym otoczeniu dwóch typów energii Qi – Yin i Yang. Wywodzi się to z taoizmu, który przyjmuje, że te przeciwstawne energie zawsze występują razem i dążą do równowagi.
Według tej teorii wszystko powstało z jedności i nigdy nie jest absolutne. Coś najbardziej Yang zawsze będzie mieć odrobinę Yin, a coś najbardziej Yin zawsze będzie mieć odrobinę Yang.
Pięć elementów
Życiodajna energia Qi przejawia się w postaci 5 elementów: Drzewa, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody. To jest ta sama energia, ale posiadająca różne fazy i charakterystyki czyli kolory, kształty, przypisane kierunki bądź pory roku. Już sam Einstein mówił, że energii nie da się zniszczyć, jedynie przekształcić jedną w drugą. Wyraża się to przez fakt, że 5 elementów oddziaływuje i wpływa na siebie nawzajem. Zobrazuję to na przykładzie Wody: Woda odżywia Drzewo dzięki czemu rośnie, ale jednocześnie kontroluje Ogień, bo może go zgasić. Z kolei Wodę może zablokować Ziemia, przysypując ją. Sztuka feng shui polega na zrównoważeniu tych 5 elementów, by mogła zapanować harmonia i równowaga.
Bagua
Mapa energetyczna każdej przestrzeni nazywa się Bagua i jest przedstawiana za pomocą ośmiokątnej siatki, której odpowiadają poszczególne kierunki świata. Znajomość siatki Bagua Twojego domu pomoże Ci zrozumieć związek między poszczególnymi jego sektorami a sferami Twojego życia takimi jak relacje, rodzina, zdrowie, kariera, etc. Używa się jej do określenia najlepszego miejsca na meble i zdecydowania, w jaki sposób używać konkretnej przestrzeni, by przyniosła najwięcej korzyści.
Kompas Luo Pan
Jest to specjalny kompas geomantyczny używany do pozycjonowania budynków i znajdujących się w nich obiektów, jak również do uzyskiwania dostępu do głębszych informacji o miejscu lub budynku. Nie wyznacza on północy, lecz południe. Z chińskiego nazwa Luo Pan składa się ze znaku „luo” (wszystko) i „pan” (talerz), bo wg Chińczyków zawiera wszystkie tajemnice świata.
Znajdują się na nim pierścienie, które wskazują m.in. 8 trygramów, 28 stacji księżycowych, 64 heksagramy i inne podstawy metafizyki chińskiej. Służy on do określania właściwej orientacji podczas analizy feng shui. Do konsultacji można używać zwykłego kompasu, niemniej jednak używanie kompasu Luo Pan może wnieść bardziej dogłębne spojrzenie na analizowaną przestrzeń.
Remedia
Feng shui oferuje wiele remediów i lekarstw, aby poprawić jakość życia poprzez harmonię w Twojej przestrzeni. Od korzystania z akwariów i fontann w celu aktywowania energii dobrobytu, po stosowanie roślin, kalbaszy i zegarów, by poprawić energię w domu lub biurze.
Feng shui używa również kolorów i kształtów, by osiągnąć zamierzone efekty. Niewiarygodne, jak stosowanie odpowiednich odcieni ścian, mebli lub dekoracji może wpływać na przepływ energii w domu.
Szkoły Feng Shui
Istnieje kilka różnych szkółfeng shui. Wśród tradycyjnych są te, które używają kompasu feng shui. Zachodnie szkoły bazują na bardziej nowoczesnym podejściu i nie uwzględniają kierunków geograficznych ani czynnika czasu podczas analizy.
Feng shui z pozoru jest łatwe do zrozumienia i zastosowania, ale w rzeczywistości jest to bardzo obszerna dziedzina. Podobnie jak tradycyjna medycyna chińska, wiedza o feng shui jest głęboka i złożona. Im więcej się uczysz, tym więcej pozostaje do odkrycia.